ARRMA - 1/10 Orange GRANITE 4X4 RTR Brushed RC Monster Truck - Battery & Charger Required - 4202V4T3
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ARA-4202V4T3
UPC:
Availability:
Use coupon code: sp10off100 at checkout.
PAYPAL BNPL - BUY NOW / PAY LATER
Description
  • 3S brushless-ready transmission for easy upgrades
  • Maintenance-free overload coupling transmission protector
  • Aggressive GRANITE monster truck body
  • Hidden clipless body retention system
  • High-torque MEGA 665 brushed motor
  • Aluminum motor heatsink
  • 35mm motor cooling fan
  • Ventilated chassis
  • Higher chassis side guards
  • Impact-absorbing bumpers
  • Multi-surface dBoots FORTRESS MT tread pattern tires
  • Tough multi-spoke pattern wheels
  • Super-tough shock package
  • Shock tower protector
  • Stealth monochrome electronics
  • Spektrum 2-in-1 40A waterproof ESC and receiver
  • Spektrum SLT2 2.4GHz transmitter
  • Spektrum S661 waterproof metal-gear digital servo
  • Adjustable battery straps
  • Driveshaft stone guard
  • Ready-to-run — only battery and charger required
/!\ WARNING: CHOKING HAZARD - Small parts. Not for children under 3 yrs.
/!\ WARNING: Cancer & Reproductive Harm - California Proposition 65 - www.P65Warnings.ca.gov
5 STAR Review Rated Merchant. 98% of all customer reviews are 5 Star rated